Types of wool | Natural Style Estonia

Villa mitmekesisus: Erinevad villatüübid.

 

Vill on looduslik kiud, mis pärineb lammaste, kitsede ja teiste loomade villast. Tänu soojusjuhtivusele, vastupidavusele ja mitmekülgsusele on seda kasutatud tuhandeid aastaid rõivaste, tekkide ja muude tekstiilide valmistamiseks. On palju erinevaid villatüüpe, millest igaühel on oma ainulaadsed omadused. Vaatame lähemalt mõnda kõige populaarsemat villatüüpi.

 

  • Lamba vill on kõige levinum villatüüp ja see pärineb lambavillast. Seda kasutatakse selle isoleerivate omaduste ja vastupidavuse tõttu sageli rõivastes, tekkides ja muudes tekstiilides. Lambavilla saab töödelda erineval viisil, et luua erinevaid tekstuure ja kvaliteete. Näiteks meriinovill pärineb kindlast lambatõust ning on tuntud oma pehmuse ja peente kiudude poolest.
  • Meriinovill pärineb meriino tõugu lammastest, mida tavaliselt kasvatatakse Austraalias ja Uus-Meremaal. Meriinovill on tuntud oma peente kiudude, pehmuse ja soojuse poolest. Seda kasutatakse sageli kõrgekvaliteedilistes rõivastes ja välisvarustuses, näiteks aluskihtides, kuna see suudab niiskust kehast eemale juhtida ja kehatemperatuuri reguleerida.
  • Alpaka vill pärineb laamaga suguluses oleva Lõuna-Ameerika looma alpaka fliisist. See on tuntud oma pehmuse ja soojuse poolest ning seda kasutatakse sageli kampsunites, sallides ja muudes külma ilmaga riietes. Alpaka vill on hüpoallergeenne, mistõttu on see hea valik tundliku nahaga inimestele.
  • Kašmiirvill pärineb Aasia Himaalaja piirkonnast pärit kašmiirkitse aluskarvast. See on tuntud oma pehmuse, soojuse ja luksusliku tunde poolest. Kašmiirvill on kõrgete tootmiskulude tõttu tavaliselt kallim kui muud tüüpi villad.
  • Angoora vill - Angoora vill pärineb angoora küüliku karvast. See on tuntud oma pehmuse, soojuse ja koheva tekstuuri poolest. Angooravilla kasutatakse sageli kampsunites, sallides ja muudes riietes.
  • Neitsi villa saab kasutada kahte erinevat tüüpi tekstiili kirjeldamiseks, mis on saadud lammaste karvakiududest. Olenevalt kontekstist võib see kirjeldada lambatalle esmakordsel pügamisel saadud villa, kuid muudes olukordades võib see viidata villale, mida pole kunagi varem mingil viisil töödeldud, töödeldud või kootud.. See pärineb otse lambavillast ja on tavaliselt kvaliteetsem kui taaskasutatud vill. Neitsivilla kasutatakse selle pehmuse ja vastupidavuse tõttu sageli tippklassi rõivastes ja tekstiilides. 
  • Taaskasutatud vill on valmistatud tarbimisjärgsetest villatoodetest, nagu riided ja tekid. Vill purustatakse ja seejärel kedratakse uuesti lõngaks. Taaskasutatud vill on jätkusuutlik valik, mis vähendab jäätmeid ja säästab ressursse.
  • Mohäär pärineb angoorakitse fliisist. See on tuntud oma läike, vastupidavuse ja värvi hoidmise võime poolest. Mohääri kasutatakse sageli polsterduses, kardinates ja muudes kodutekstiilides.

Kokkuvõtteks võib öelda, et saadaval on palju erinevaid villatüüpe, millest igaühel on oma ainulaadsed omadused. Villatüübi valimisel arvestage kasutusotstarve, tekstuuri ja soovitud soojuse taset. Kuna saadaval on nii palju valikuid, võib igaüks leida endale sobivaima villatüübi.